jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWycieczka klas I – II Gimnazjum

Wycieczka klas I – II Gimnazjum

Wycieczka klas I – II Gimnazjum

        

13.06.2017r. uczniowie klasy I, IIa, IIb Gimnazjum wyruszyli wczesnym rankiem na wycieczkę szkolną. Pierwszym punktem na trasie była Huta Szkła w Rymanowie Zdrój,  gdzie właściciel - Henryk Rysz - przywitał nas w stroju roboczym i zaprosił do zwiedzania jego zakładu „Sabina”. Młodzież miała okazję zobaczyć halę produkcyjną i pracujących hutników. Wszyscy z zadziwieniem przyglądali się tworzeniu autorskich projektów wyrobów szklanych, prostych figurek zwierząt, a niektórzy z nich mieli możliwość wykonać własnoręcznie szklaną bańkę. Potem wszyscy udali się do galerii unikatowych okazów, które właściciel wystawiał na międzynarodowych wystawach lub wykonywał dla znanych ludzi. W przyzakładowym sklepiku można było kupić przepiękne pamiątkowe wyroby.

W drodze do kolejnego punktu programu zatrzymaliśmy się na modlitwę Anioł Pański w Sanktuarium pw. Św. Michała Archanioła (jedynego w Polsce) w Miejscu Piastowym, gdzie działał bł. Bronisław Markiewicz – założyciel zgromadzenia księży Michalitów, który przepowiedział w 1863r.,  że Polak zostanie papieżem.

Po krótkim postoju ruszyliśmy do Bóbrki, gdzie planowaliśmy zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. W czasie wędrówki z przewodnikiem mogliśmy zobaczyć zabytkowe studnie i szyby naftowe, multimedialne projekcje odtwarzające sceny z życia słynnego wynalazcy. Na wystawie obejrzeliśmy zabytkowe lampy i urządzenia, które zapoczątkowały przemysł naftowy. We współczesnej części muzeum mogliśmy zobaczyć aktualne sposoby dostarczania gazu i produkcji przedmiotów powstających z ropy naftowej.

         Około godziny 15 dotarliśmy do Ruin Zamku w Odrzykoniu, należącym kiedyś do Aleksandra Fredry. Z murów zamku, które było pierwowzorem akcji „Zemsty” podziwialiśmy rozległą i malowniczą panoramę. Wewnątrz zwiedzaliśmy skromne zamkowe komnaty i  kaplicę, w której msze odprawiał św. Jan z Dukli. Mogliśmy wejść również do sali tortur, gdzie chętni mogli „przymierzyć” niektóre eksponaty.

Po intensywnym zwiedzaniu na dziedzińcu czekało na nas ognisko i pyszna kiełbasa. Po ciepłym posiłku panie praktykantki z Technikum Obsługi Turystycznej z Nowego Sącza zorganizowały dla młodzieży zabawy i gry integracyjne. Był taniec belgijski, przeciągnie liny, skoki na skakance, bieg w workach, gra w wyzwania. Dzięki wspaniałej pogodzie i dobrym humorom czas szybko upłynął i trzeba było wracać do domu.

Wycieczka była dla wszystkich wspaniałą lekcją wychowawczą  i dydaktyczną korelującą wiedzę z wielu przedmiotów.  

 

Beata Fliszkiewicz

s. Anna Śliwa

Małgorzata Jarząb