rok szkolny 2013/2014
Instytucje współpracujące z gimnazjum
Szkolny koordynator – Elżbieta Kosiba
1.Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie
W ramach tej współpracy w szkole organizowany jest od wielu lat projekt „Młodzi głosują”, w którym to uczniowie prowadzą kampanie profrekwencyjne oraz uczestniczą w młodzieżowych wyborach: samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich oraz do Parlamentu Europejskiego.
W projekcie pt: „Młodzi głosują do Parlamentu Europejskiego” w ramach konkursu profrekwencyjnych rymowanek:
„Bądź kimś ważnym, miej swe zdanie, a więc pędź na głosowanie ’’
„Za późno jest żałować, gdy nie poszło się głosować”
z hasłem finałowym:
„Twój głos jest ważny i znaczy wiele, weź udział w wyborach w najbliższą niedzielę”
Nasz projekt został umieszczony na stronach podręcznika Wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum 2 Kształcenia Obywatelskiego w Szkole Samorządowej pod redakcją Alicji Pacewicz i Tomasza Merty, Warszawa 2010r. nr dopuszczenia 169/2/1010. Wtedy też walczyliśmy o tytuł „Pępka Europy”, czyli gminy o najwyższej w Polsce frekwencji wyborczej. Udało się frekwencja w stosunku do poprzednich wyborów wzrosła o prawie 10 %.Tym samym szkoła uzyskała certyfikat za udział w projekcie.
W tym roku szkolnym nasze działania profrekwencyjne przed wyborami do Parlamentu Europejskiego umieściliśmy pod hasłem „Żeby zmieniać świat trzeba udział w wyborach brać”. W ramach naszej kampanii przeprowadziliśmy następujące konkursy: literacki, plastyczny i muzyczny. Wykonaliśmy także gazetkę szkolną poświeconą działalności Parlamentu Europejskiego.
Drugim projektem, w który angażuje się nasze gimnazjum jest Sejm Dzieci i Młodzieży. Kryterium tego projektu jest przygotowanie szkolnej debaty, której formą jest dyskusja - wciąż trudna dla młodzieży gimnazjalnej ze względu na brak wiedzy politycznej i odwagę podejmowania jej na forum.
Współpraca z CEO prowadzona jest od 2000r. poprzez platformę internetową. CEO przesyła materiały szkoleniowe i promocyjne celem realizacji zadań dla szkolnego koordynatora.
2. Urząd Miasta i Gminy Stary Sącz
Przedstawiciele władz gminnych zawsze przyjmują zaproszenia na organizowane przez nas debaty, na których to chętnie dzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Podczas debaty „Przestrzeń wokół nas – Co zmienić? Co upiększyć?” swoją osobą zaszczycił nas wiceburmistrz Miasta i Gminy Stary Sącz pan Kazimierz Gizicki, a dodatkowo podczas debaty „Co zmieniło się w naszej szkole i miejscowości w ciągu 10 lat od wejścia do UE?” mogliśmy liczyć na wsparcie dyrekcji Zespołu Obsługi Finansowo-Administracyjnej Szkół odpowiedzialnej za projekty unijne w gminie pani Barbary Porębskiej.
3. Zakład Penitencjarny w Nowym Sączu
„Nie ma większej kary od państwa wobec obywatela, jak pozbawić go wolności”.
W ramach warsztatów profilaktycznych prowadzonych przez pana Dariusza Janika i pana Marka Zająca uczniowie poznają tematykę przestępczości wśród nieletnich oraz procedury postępowania ze skazanymi, które są dla nich dopełnieniem wiedzy zdobytej na lekcjach Wiedzy o społeczeństwie i stanowią jej odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dzięki uprzejmości komendanta zakładu uczniowie mogą zobaczyć jak wyglądają: sale widzeń, cele przeznaczone dla recydywistów , spacerniak, kaplica więzienna z relikwiami Jana Pawła II oraz poznają jak wygląda życie codzienne osadzonych.
W warsztatach tych corocznie uczestniczą klasy trzecie naszego gimnazjum po uprzednim zarezerwowaniu terminu, gdyż zainteresowanie tymi zajęciami jest bardzo duże i cieszy się wśród uczniów szczególnym uznaniem.
4. Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu
Pani kierownik kina „Sokół” Diana Kamykowska-Gacek przygotowuje oferty seansów szkolnych dla uczniów i nauczycieli. W ramach tej współpracy uczniowie naszego gimnazjum obejrzeli: „Prymas-trzy lata z tysiąca” oraz „Katyń”.
5 marca 2014r. w ramach przedpremierowego seansu film „Kamienie na szaniec” obejrzeli nasi nauczyciele: pani mgr Katarzyna Dybowicz - polonistka i pani mgr Elżbieta Kosiba - historyk.