jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolnePrzygotowania do prezentacji średniowiecznego stroju

Przygotowania do prezentacji średniowiecznego stroju

Przygotowania do prezentacji średniowiecznego stroju

 

Dzisiaj na lekcji historii uczniowie klasy Va mieli możliwość podziwiać swoich starszych kolegów prezentujących strój średniowieczny. Okazją ku temu była próba generalna przed jutrzejszym występem gimnazjalistów na konkursie „Życie i kult świętej Kingi patronki Ziemi Sądeckiej”. Tematyka prezentacji nawiązywała do treści opracowywanych właśnie na lekcjach.

Średniowieczny strój przygotowali uczniowie klasy I Gimnazjum: Olga Mrowca i Krzysztof Ogorzały wraz z opiekunem p. Renatą Jachimczak. Prezentujący podkreślili, że wszystkie elementy swoich strojów starali się przygotować z uwzględnieniem zasad obowiązujących przy robieniu strojów grup rekonstrukcyjnych, czyli dokładnie odwzorowujących techniki szycia i materiały z danej epoki. Toteż jak najwięcej elementów było szytych ręcznie, a we wszystkich częściach stroju nie ma nic plastikowego – zamków czy guzików, bo przecież plastik nie był znany w czasach średniowiecznych. Zatem guziki są wyłącznie metalowe, a dodatki to skóra, rzemyki, bawełniane tasiemki i sznurki.

Każdy element stroju został dokładnie przedstawiony i opisany. Uczniowie dowiedzieli się z jakich materiałów robiono ubiory, jakie kolory dominowały, a jakich starano się unikać, poznali obowiązujące fasony i odpowiednie nazewnictwo elementów garderoby. Na zakończenie prezentacji odbył się mini-quiz, kto najwięcej zapamiętał z tego, o czym mówili Olga i Krzysztof.

Życzymy udanej prezentacji na jutrzejszym konkursie!

 

Renata Jachimczak