jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneDzień Świętego Walentego

Dzień Świętego Walentego

Dzień Świętego Walentego. Przedstawienie „Czerwony Kapturek szuka księcia”

 

Dzień św. Walentego może i jest komercyjny, banalny i przesłodzony, ale… to właśnie św. Walenty wskazał na wagę małżeństwa. W czasach, gdy cesarz rzymski zakazał błogosławieństwa związków małżeńskich, gdyż rycerze woleli zostać w domu z rodzinami, niż iść na wojnę – to św. Walenty udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie pokochał niewidomą dziewczynę, która podobno dzięki jego miłości odzyskała wzrok. Gdy wiadomość ta doszła do cesarza, ten kazał go uśmiercić. Legenda głosi, że przeddzień napisał list i podpisał go „Od twojego Walentego”. Egzekucja została wykonana 14 lutego 269 r. Faktem jest, że dzisiaj włoska Umbria to jedyne miejsce na świecie, gdzie 14 lutego ludzie są zwolnieni z pracy, a do miasteczka  przyjeżdżają młode pary, które w miejscowej katedrze przy grobie św. Walentego, ślubują iż do końca roku wezmą ślub.

Walentynka – karteczka z wierszykiem, wyznaniem, czasem serduszko… Tak niewiele, a tak miło robi się na sercu, gdy ją dostajemy;) To dzień obdarowywania tych, którzy są nam bliscy, są dla nas ważni.  W naszej szkole także przeżyliśmy ten dzień w atmosferze radości i wzajemnej życzliwości.

Samorząd Uczniowski  pod kierownictwem Opiekunek  p. Eweliny Konickiej i p. Karoliny Botwiny zajął się pocztą walentynkową, Wolontariat z inicjatywy  swojej Opiekunki  p. Magdaleny Cieślewicz przygotował kiermasz, a uczniowie klasy I gimnazjum z s. Anną Śliwą przygotowali niespodziankę - przedstawienie na wesoło pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia”.  Atrakcyjny, zabawny scenariusz  uczy, że znajomości w sieci trzeba zawierać ostrożnie. Ostrzega przed lekkomyślnym zawieraniem znajomości przez Internet. Dziewczynka, która koniecznie chciała poznać księcia, umówiła się na spotkanie z Wilkiem. Bajka w żartobliwej formie ukazała,  jak niebezpieczne może być umawianie się na spotkanie, z kimś kogo zupełnie nie znamy, a kto w sieci prezentuje się nam z jak najlepszej strony. Morał tej bajki brzmi: „Uważaj, bracie,  jak umawiasz się na czacie!”. W sam raz nie tylko na Walentynki  ale także na  Dzień Bezpiecznego Internetu.

Trzeba przyznać, że uczniowie świetnie bawili się, wcielając się w bajkowe postacie.

s. Roselina

 

 

Modlitwa do św. Walentego

Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają; Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju; Ty, który – dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości – zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę. W obliczu rozdarć i podziałów w świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas krystalicznie czysta miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody. Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna i który żyje, i króluje na wieki wieków. Amen.