jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneObchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

 

11 listopada to ważna data dla wszystkich Polaków. Tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów.

Na Święto Niepodległości obrano tę datę z dwóch powodów. 11 listopada 1918 roku miały miejsce dwa ważne wydarzenia:  pierwsze z nich było na skalę międzynarodową: tego dnia Cesarstwo Niemieckie podpisało rozejm z Ententą - to wydarzenie zostało uznane jako oficjalny koniec I wojny światowej.  Drugie związane jest bezpośrednio z historią Polski - 11 listopada Rada Regencyjna, która w Królestwie Polskim zastępowała króla lub regenta, oddała swoją władzę w ręce Józefa Piłsudskiego.

Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W tym dniu organizowane są różne parady, marsze czy koncerty patriotyczne. Ludzie wychodzą na ulice, by oglądać różne defilady historyczne. Biorą w nich udział rekonstruktorzy w mundurach z czasów powstań i wojen.

W naszej szkole, jak co roku w przeddzień święta miała miejsce uroczysta akademia przygotowana przez zuchy i harcerzy pod kierunkiem opiekunów: p. Małgorzaty Jarząb, p. Iwony Ogorzały, p. Barbary Stelmach i p. Małgorzaty Tokarczyk. Wydarzenie uświetniły swoim występem szkolne zespoły wokalne: Amadeo i Słoneczka pod kierunkiem p. Krzysztofa Smydy.  11 listopada w gminnych obchodach Święta Niepodległości weźmie udział delegacja uczniów  naszej szkoły z pocztem sztandarowym.