Światowy Dzień Orderu Uśmiechu
W dniu 21 września 2016 r. obchodzony był Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. W tym dniu w naszej szkole, każdej klasie odczytany został przez przedstawicieli Rady Samorządu Uczniowskiego list skierowany od Rzecznika Praw Dziecka, p. Marka Michalaka. Każdy z uczniów otrzymał pamiątkowa pieczątkę z uśmiechniętą buzią oraz coś słodkiego.
Jaka jest historia Orderu Uśmiechu?
Dawno, dawno temu, bo w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, nie było kolorowej telewizji, kablówki i satelity. Ani pilota, którym można by było skakać z kanału na kanał, żeby wybrać coś ciekawego do obejrzenia. Wieczorem, na czarno-białych telewizorach dzieci mogły oglądać tylko „Dobranockę”. Występowały w niej dwie kukiełki, dziewczynka i chłopiec, czyli Agatka i Jacek, które odgrywały różne śmieszne scenki. Dzieciom w tamtych czasach bardzo się ten program podobał.
Pewnego razu pisarka Wanda Chotomska, autorka książeczek dla dzieci, która wymyślała historyjki z Jackiem i Agatką, spotkała się z chorymi dziećmi w szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie pod Warszawą. Kiedy zaczęli rozmawiać o różnych śmiesznych i zwariowanych przygodach Jacka i Agatki jeden z chłopców nagle powiedział, że on to by chętnie dał Jacusiowi jakiś medal albo order. W jednym z wywiadów powiedziała o pomyśle chłopca redaktorowi, a on wpadł na pomysł, aby stworzyć dziecięce odznaczenie. Tak narodziła się idea Orderu Uśmiechu. Wkrótce zaczęły napływać wnioski, w których dzieci zgłaszały swych kandydatów. Trzeba je było dokładnie przeczytać, a jeśli było w nich coś niejasnego także sprawdzić. Ktoś to musiał robić. Powołano więc Kapitułę Orderu Uśmiechu złożoną z osób, do których można było mieć pełne zaufanie. I tak dwa razy w roku Kapituła przyznaje ordery.
Do tej pory od chwili nadania pierwszego Orderu Uśmiechu, dzieci nagrodziły nim blisko 900 osób z ponad 40 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak : Ojciec Święty Jan Paweł II i zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Janson - twórczyni Muminków i Astrid Lindgren – autorka Pipi Langstrum, królowa Szwecji Sylwia, prezydentowa RP Jolanta Kwaśniewska, pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni, a od września 2002 roku także Joanne Rowling, autorka „Harry’ego Pottera”, Irena Sendlerowa, która uratowała podczas wojny życie 2500 żydowskich dzieci i wiele innych osób, nie aż tak powszechnie znanych, ale nadzwyczaj wielkiego serca.
Oto fragment listu od p. M. Michalaka:
Kochani,
W Światowym Dniu Orderu Uśmiechu życzę wszystkim Dzieciom radosnego dzieciństwa, natomiast wszystkim dorosłym, aby jak Kawalerowie Orderu Uśmiechu zawsze podmiotowo traktowali najmłodszych, przestrzegali praw dziecka, nieśli dzieciom pomoc, nadzieję i stwarzali warunki do ich harmonijnego rozwoju. Żeby godnie realizowali w życiu codziennym idee nakreśloną przez niedoścignionego Janusza Korczaka.
Również i my dołączamy się do wszystkich tych życzeń!
Rada Samorządu Uczniowskiego