Kamil Górka finalistą konkursu historycznego o Sądecczyźnie
22 marca 2016r. w Wyższej Szkole Biznesu – NLU w Nowym Sączu odbył się finał konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”. W finale brał udział uczeń naszej szkoły Kamil Górka z klasy Va. Opiekunem naukowym Kamila była p. Renata Jachimczak. Konkurs organizowany jest po raz trzeci przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Pomysłodawcą konkursu jest p. Zygmunt Berdychowski - prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”.
Celem konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” jest pogłębianie wiedzy uczniów i studentów o historii Sądecczyzny, dbanie o duchowe i materialne dziedzictwo, poszanowanie kultury oraz tradycji lokalnych, uczczenie pamięci o osobach wybitnych i zasłużonych dla regionu.
Patronat nad konkursem objął Małopolski Kurator Oświaty. Partnerami są: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Urząd Miasta Nowego Sącza.
Uczniowie i studenci rywalizowali o dwanaście Stypendiów im. Braci Potoczków o łącznej wartości prawie 15 tys. zł. Do konkursu przystąpiło 455 uczniów i studentów, których pierwszym zadaniem było napisanie pracy, zaś w kolejnych etapach zmagali się z testami wiedzy na temat Nowego Sącza i regionu.
Wyróżnionych zostało także 87 nauczycieli z 74 szkół, jakie brały udział w konkursie. Nagrody wręczali: Zygmunt Berdychowski, Stanisław Szudek, Bożena Jawor, Artur Rola, Wiesława Borczyk, Aleksander Rybski, Barbara Bartuś i prof. Bolesław Faron.
Podczas uroczystego podsumowania konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” uczestnicy mogli przysłuchać się opowieści Andrzeja Szkaradka, lidera sądeckiej „Solidarności”, na temat konspiracji i budowania struktur opozycji w latach osiemdziesiątych. W holu WSB stanęła również wystawa obrazów Władysława Frączka z Limanowej.
Oprac. na podstawie portalu „Sądeczanin”