jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneŻywa lekcja historii - Starożytna Grecja i Rzym

Żywa lekcja historii - Starożytna Grecja i Rzym

Starożytny Rzym i Grecja – żywa lekcja historii

 

25 lutego 2016r.  po raz drugi w naszej szkole odbyła się  „żywa lekcja historii” inscenizowana przez Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV – VI oraz gimnazjaliści. Idea żywej lekcji historii to połączenie wyjątkowo atrakcyjnej dla odbiorców formy przekazu z konkretną wiedzą.  Tym razem była to podróż w czasy starożytnej Grecji i Rzymu.

         Przedstawiciel Chorągwi Komturstwa Gniewskiego niezwykle ciekawie, barwnie i z dużą dozą humoru opowiedział uczniom o zwyczajach panujących w starożytnej Grecji i Rzymie.  Zaprezentowano stroje z epoki. Zaciekawienie wywoływał bogaty zbiór okryć głowy, rodzajów broni i tarcz. Dzięki rekwizytom, będącymi dokładnymi replikami sprzętów używanych w danej epoce historycznej uczniowie mogli na własnej skórze poczuć ciężar uzbrojenia hoplity lub legionisty, albo przymierzyć odzież noszoną na co dzień przez starożytnych Greków i Rzymian. Sporą część pokazu zajęła opowieść o greckiej falandze, armii Imperium Rzymskiego i gladiatorach.

Uczniom, oprócz pouczających i śmiesznych powiastek, spodobały się liczne prezentacje strojów starożytnych wojowników. Niewątpliwie największe wrażenie na uczestnikach tego spotkania wywarł pokaz pojedynku miedzy dwoma starożytnymi wojami.

Dobrze jest, choć na chwilę, przenieść się w inny świat, który znamy tylko z kart książek.