jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneSpotkanie z podróżnikiem

Spotkanie z podróżnikiem

Spotkanie z podróżnikiem - Brazylia

 

We wtorek 15 listopada odbyło się kolejne już spotkanie  z podróżnikiem z gorlickiej grupy Trzask Samuelem Kempskim, jednym z pasjonatów, którzy w niekonwencjonalny sposób przemierzają świat.

Głównym celem spotkań jest poznanie dalekich, egzotycznych lub też tajemniczych miejsc, odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo. Podróżnik dzielił się wrażeniami i przeżyciami ze swoich podróży, opowiadał o trudnościach, które musieli pokonywać, a także o zabawnych sytuacjach umilających wyprawy. Relację z wojaży ubarwiają pokazy slajdów i przywiezione pamiątki. Tym  razem mogliśmy skonfrontować nasze wyobrażenia o  Brazylii z rzeczywistością doświadczaną  i obserwowaną przez podróżników w różnych sytuacjach i na różne sposoby – z końskiego grzbietu, z łodzi, z okien autobusu, jeepa czy helikoptera.

Razem z charyzmatycznym Samuelem przemierzaliśmy (oczywiście tylko na slajdach) piaszczyste wydmy wśród malowniczych jeziorek ze słodka wodą i wprost bajeczny kompleks wodospadów Iguazu na rzece Iguacu, których huk słychać z odległości 20 kilometrów. Byliśmy w Rio de Janeiro pod pomnikiem Chrystusa błogosławiącego miastu i na słynnej plaży  Copacabana. Słuchaliśmy opowieści o dzielnicach bogactwa, ale i o biedzie wokół faweli. Bawiliśmy się na  karnawale w Rio i wiedzieliśmy strzelaniny na ulicach w biały dzień. Spaliśmy w hamakach i słyszeliśmy papugi uprzykrzające głośnym krzykiem „ar-a!” najpiękniejsze poranki. Obserwowaliśmy  stada kajmanów i słyszeliśmy języku polski oraz głośne czytanie Biblii w środku miasta. Mieliśmy możliwość  założenia karnawałowego pióropusza i  zagrania na brazylijskim berimbau  /co wcale nie było łatwe/.

Spotkania z Podróżnikiem przybliżają nam, ludzi, sposób ich życia, kulturę i miejsca, które znamy z lekcji przyrody czy geografii. Być może udzieli nam się  przekazywana fascynacja światem  i  kiedyś dotrzemy w takie miejsca.

 

Wiesława Łatka