jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneOgólnopolski Dzień Praw Dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

 

W dniu 20 listopada 2015 r. po raz drugi obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 7 listopada 2014 r. w celu wyraźnego zaznaczenia, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

W tym dniu, w naszej szkole, każdej klasie odczytany został przez przedstawicieli Rady Samorządu Uczniowskiego list skierowany od Rzecznika Praw Dziecka, p. Marka Michalaka. Uczniowie z wielką uwagą słuchali słów skierowanych do nich:

„Kochane dzieci! W tym dniu nie chodzi o zabawę i prezenty, ale o chwilę refleksji. Prawo gwarantuje Wam kontakt z mamą i tatą, bezpieczeństwo, nietykalność cielesną, opiekę lekarza czy bezpłatną edukację. Możecie wypoczywać, pytać i wypowiadać się. Pamiętajcie jednak, że takie same prawa mają Wasze koleżanki, Wasi koledzy i także dorośli - mama, tata czy nauczyciel. Szacunek do ich praw jest najwyższą wartością”

Ponadto, sekcja dekoracyjna SU wykonała gazetkę ścienną poświęconą prawom dziecka. Podczas przerw, cieszyła się ona dużym zainteresowaniem.  Dzień 20 listopada w naszej szkole był dniem bez mundurka. Uczniowie przyjęli pomysł z radością.

„Wszystkim razem i każdemu z osobna życzę w tym dniu dobrych refleksji i skutecznych działam na rzecz lepszego świata”- dodaje Rzecznik Praw Dziecka w swoim liście. Również i my dołączamy się do tych życzeń!

Rada Samorządu Uczniowskiego