jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWioska Misyjna

Wioska Misyjna

Wioska Misyjna – wyjazd do Krakowa i Niegowici.

 

Po Tygodniu Misyjnym 24 października 2015 r. uczniowie z naszej szkoły szczególnie należący do grup: Dziewczęcej Służby Maryjnej, Bractwa Dzieciątka Jezus i Ministrantów wybrali się do Krakowa, aby zobaczyć  Wioskę Misyjną.  Jest to Park Edukacji Globalnej, który umożliwia zwiedzanie sześciu osad z różnych części świata: tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, a także spotkaniom z ludźmi, którzy pracowali w tych miejscach, można w sposób namacalny doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji. Jest okazja, by poczuć odmienną rzeczywistość, kształtując w sobie postawę empatii i chęć współpracy. Już na samym początku mieliśmy wiele radości ze spotkania z rodowitym Kenijczykiem. Następnie podzieleni na  dwie grupy przemierzyliśmy „kontynenty” na koniec uczestnicząc w warsztatach tematycznych takich jak:  starsi - „Na ulicach peruwiańskich miast”, zaś młodsi - „Magiczna Mongolia”. Był to bardzo ciekawie i miło spędzony czas. Mogliśmy także kupić oryginalne pamiątki z różnych krajów w specjalnym sklepiku misyjnym z którego dochody przeznaczone są na misje.

To jednak nie był koniec naszej radości.  W drodze powrotnej wstąpiliśmy do papieskiej parafii Niegowić  - jest to pierwsza parafia, w której po święceniach kapłańskich pracował  ks. Karol Wojtyła. Tam na początek odpoczęliśmy  wzmacniając siły w sympatycznej restauracji „Kuter- Port”. Posileni  wyruszyliśmy w dalszą drogę. Ks. Proboszcz Paweł Sukiennik i s. Anna Maria już na nas czekali. Tu była dopiero prawdziwa radość ze spotkania… ale i na koniec  pojawiły się łzy… z ponownego rozstania…  Cóż, życie m.in. składa się z powitań i pożegnań... Ks. Proboszcz  bardzo ciekawie i dokładnie nam  wszystko opowiedział i pokazał. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy  tam być i  pomodlić w tym wyjątkowym miejscu. Opuszczając  Niegowić w  pobliskich Marszowicach zwiedziliśmy na koniec  Dom Pamięci Sługi Bożego o. Anzelma Gądka – Założyciela Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i pierwszego Bractwa Dzieciątka Jezus.

Zmęczeni ale szczęśliwi  i pełni wrażeń wieczorem wróciliśmy do domu. Serdecznie dziękuję p. Ewelinie Musiał i p. Marii Porębskiej za towarzyszenie  i całodzienną opiekę nad dziećmi, a także naszemu Księdzu Proboszczowi Janowi Wąchale za wsparcie finansowe.

Zachęcam do przeczytania poniżej relacji jednej z naszych uczennic, która zebrała wspomnienia również od innych uczestników naszej wyprawy.

             s. Roselina

 

 

W dniu 24 października 2015 roku w sobotę, odbyła się wycieczka do Krakowa do  Wioski Misyjnej, gdzie poznaliśmy kulturę i tradycję mieszkańców różnych krajów z poszczególnych kontynentów. Wzięli w niej udział uczniowie klas II, III, IV, V szkoły podstawowej, a także I i III gimnazjum. Wraz z nami pojechało kilku opiekunów: p. Ewelina Musiał, mama jednej z uczennic - p. Maria Porębska oraz  organizatorka wyprawy s. Roselina - nasza obecna katechetka.

W Krakowie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna składała się ze starszych, a druga z młodszych uczestników. Kiedy byliśmy już w  swoich grupach zaczęliśmy podróżować po Wiosce Misyjnej. Jak dowiedzieliśmy się od naszych młodszych kolegów najbardziej podobało im się:                                                                                                                                                        

„Mi najbardziej spodobała się Wioska Misyjna, gdzie zobaczyłem iglo, indiańskie tipii i wioskę afrykańską. Odwiedziliśmy również naszą byłą siostrę katechetkę Annę Marię. Bardzo ucieszyłem się z tego spotkania, gdyż stęskniłem się  za Nią…”  – mówił Adrian Gał - uczeń klasy II .

Jak wcześniej zostało wspomniane udaliśmy się do obecnej parafii naszej byłej siostry katechetki - s. Anny Marii. Jest nią Niegowić. Ks. Proboszcz tamtejszej parafii dużo nam opowiedział o tej miejscowości, kościele i oczywiście ówczesnym wikariuszu - Karolu Wojtyle.

„Mi najbardziej podobał się kościół w Niegowici. W kościele znajdował się obraz Matki Bożej Wniebowziętej oraz replika grobu Jana Pawła II. Obok kościółka stał duży pomnik młodego Wojtyły, który również zrobił na mnie duże wrażenie…” - powiedział Patryk Gał - uczeń klasy III.

 

„Ja najbardziej wspominam spotkanie z nasza byłą katechetką- s. Anną Marią. Poznałam jej nową, a za razem inną dla mnie parafię i jej okolice. Myślę, że odbędzie się jeszcze taka wycieczka, w której znów odwiedzimy s. Annę Marię…” - wspominała uczennica klasy III - Julia Trybuła.

 

„Nam również podobało się w Wiosce Misyjnej… warsztaty, które się tam odbyły pokazały nam jak żyją rodziny biedne np. w slumsach w Ameryce Północnej. Mogliśmy zobaczyć życie rodzin bardzo biednych, które przyjechały do miasta w nadziei na lepsze życie -  lecz nie wzięły pod uwagę tego, iż nie maja wykształcenia… Bardzo jest nam ich żal… Później pojechaliśmy do s. Anny Marii za którą bardzo stęskniłyśmy się.  Miło Ją było znów zobaczyć po długim czasie. Szkoda tylko, że byliśmy u Niej tak krótko. Mamy nadzieje jeszcze Ją zobaczyć…” - dodały Agnieszka Kościsz i Katarzyna Nakielska - uczennice klasy I gimnazjum .

         Bardzo miło wspominamy tę podróż. Była ciekawa, radosna ale i pełna łez z powodu ponownego rozstania z s. Anną Marią.  Jesteśmy wdzięczni naszym Paniom Opiekunkom za dużo cierpliwości, a s. Roselinie szczególnie za pomysłowość tej wycieczki. Mamy nadzieję, że odwiedzimy jeszcze te miejsca, spędzając w nich troszkę więcej czasu.

zebrała:

Urszula Kościsz kl. 1a gimnazjum