jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneOgólnopolski Dzień Praw Dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

 

Dzisiaj po raz pierwszy w naszej szkole i w całym kraju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Jest to również 25. rocznica Konwencji o prawach dziecka, której  inicjatorem uchwalenia była Polska. Sejm ustanowił 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka na wniosek rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, a uchwałę w tej sprawie podjęto 6 listopada.

 - To kolejny dzień, podczas którego zwracamy uwagę na dzieci, w tym wypadku w kontekście praw im przysługujących. Bardzo ważny temat. Młodzi ludzie muszą mieć świadomość, że są podmiotami, że prawa ich są ważne, muszą je znać i one muszą być przestrzegane - powiedział M. Michalak.

Jego zdaniem ten dzień trzeba mocno akcentować - nie tylko mówiąc o prawach dzieci, bo te wielu ludzi jest w stanie bez problemu wymienić, ale też tłumacząc, co one oznaczają i co się z nimi wiąże.

W związku z tym świętem Samorząd Uczniowski ogłosił dzień bez mundurka. Pomysł ten bardzo spodobał się uczniom, którzy na co dzień niechętnie noszą mundurki, więc dzisiaj przyszli do szkoły kolorowo ubrani. Odbył się również krótki apel poświęcony prawom dziecka przygotowany przez uczniów klasy I gimnazjum pod kierunkiem pani Katarzyny Dybowicz.

Klasy 0-III obejrzały również  przedstawienie teatru Bajka  o tematyce ekologicznej pt. „Wielkie sprawy małej żaby”.