jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneApel o Polskim Państwie Podziemnym

Apel o Polskim Państwie Podziemnym

Pamięci Tym, którzy walczyli o wolność…

 

75 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego uczciliśmy w naszej szkole uroczystym apelem. Ta, do niedawna zapomniana karta polskiej historii, została na nowo otwarta i przypomniana Polakom. W prostych słowach przedstawiono powstanie i działalność Podziemnego Państwa Polskiego, którego struktury zaczęto tworzyć w kraju i za granicą już we wrześniu 1939 roku. Wiadomości historyczne przekazane przez wykonawców  zostały urozmaicone pięknymi recytacjami.

Apel przygotowali uczniowie klasy VI oraz gimnazjaliści pod kierunkiem nauczycieli historii, języka polskiego i muzyki. Oprawę muzyczną zapewnił, jak zawsze chór szkolny „Amadeo”, który wykonał piękne, patriotyczne utwory, takie jak „Rota” oraz pieśń  pt. „Ojczyzno ma”. Warto zwrócić uwagę na występ uczniów gimnazjum: Michała Jankowskiego, który akompaniował na gitarze swojej koleżance recytującej "Hymn Polskiego Państwa Podziemnego" oraz grę na trąbce Wojtka Tokarczyka.

 Jak zawsze, podczas uroczystości patriotycznych nie zawiedli harcerze, którzy pełnili wartę przy symbolicznym brzozowym krzyżu, poświęconym tym, którzy zginęli na różnych frontach, w kraju i za granicą w czasie II wojny światowej.

Godna podkreślenia jest także pełna powagi i zadumy  postawa zgromadzonych na apelu uczniów, którzy w ten sposób w czasie uroczystości szkolnych pokazali swoje patriotyczne wychowanie. 

 

Uczniowie mogli również poznać historię powstania Polskiego Państwa Podziemnego poprzez informacje umieszczone na tematycznych gazetkach ściennych. Poza treścią słowną,  gazetki zostały wzbogacone w ilustracje, których celem było przybliżenie uczniom nieznanej im dotąd tematyki.

 

Barbara Owsianka

Elżbieta Kosiba