jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneSzkolny Rajd Turystyczny

Szkolny Rajd Turystyczny

Szkolny Rajd Turystyczny

W dniu 02.06.2014r.  klasy IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum uczestniczyły w Szkolnym Rajdzie Turystycznym z Okazji Dnia Dziecka.

Organizatorami Rajdu byli Małgorzata Jarząb, Piotr Jarząb i Krystyna Krężel.

Celem Rajdu było poznanie własnego regionu i upowszechnienie form aktywnego wypoczynku. Wspólna wędrówka była dobrą okazją do kształtowania właściwych postaw wobec siebie, przyrody i otaczającego świata, kształtowania kultury turystyki, wyrabiania sprawności fizycznej oraz ochrony zdrowia. Poprzez wspólne przebywanie i pokonywanie trudności nastąpiło wzmocnienie więzi koleżeńskich  i poczucia odpowiedzialności za  bezpieczeństwo swoje  i kolegów.

Trasa rajdu wiodła malowniczymi ścieżkami, drogami polnymi  i łąkowymi oraz krótkimi odcinkami dróg asfaltowych w rejonie wsi Przysietnica.

Przy organizacji i sprawnym przeprowadzeniu Rajdu czuwali Harcerze, którzy pełnili służbę na kolejnych punktach kontrolnych trasy oraz na starcie i mecie.

Wszyscy zapoznali się ze sposobem szyfrowania wg GA-DE-RY-PO-LU-KI i przed wyruszeniem na trasę odgadli bez przeszkód wstępne wskazówki.

Na pierwszych punktach kontrolnych uczniowie byli sprawdzani z wiedzy o okolicznych drzewach, co dla niektórych okazało się bardzo trudnym zadaniem.

Na kolejnych punktach uczniowie mieli za zadanie  uzupełnić mapę i krótki tekst informacjami o  naszej miejscowości (położenie geograficzne, przysiółki, okoliczne miejscowości, historia). Ta część zadania uświadomiła uczniom, że niewiele wiedzą o naszej małej ojczyźnie.

Każda klasa miała za zadanie zabrać na trasę Rajdu zbędny przedmiot, uzasadniając jego nieprzydatność na zbiórce końcowej. Komisja oceniała sposób uzasadnienia, podając kontrargumenty  na te przedstawiane przez uczniów. Wśród tegorocznych zbędnych przedmiotów pojawiła się lokówka, kamienie, szkolna gumka do mazania, klapki, chomik w klatce, kontakt elektryczny, cienie do powiek i płyta CD. Argumenty uczniów i kontrargumenty nauczycieli były wspaniałą zabawą dla wszystkich.

Równie dobrą rozrywką były prezentacje piosenek turystycznych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje klasa VI, która zaprezentowała utwór, do którego napisali własny tekst oraz klasa IV, która dołączyła do śpiewu akompaniament akordeonu.

W czasie oczekiwania na wyniki końcowe każdy uczeń otrzymał od Samorządu Uczniowskiego lody, które zniknęły bez śladu w jednym momencie. Dodatkowo Organizatorzy zapewnili każdemu uczestnikowi Rajdu słodki upominek w postaci cukierków i czekoladek.

Zwycięzcami tegorocznego Rajdu Turystycznego zostali: Gimnazjum klasa III, Szkoła Podstawowa – Vb i VI. GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

         W końcowych opisach wrażeń uczniowie podkreślali, że dzisiejsze wydarzenie było wspaniałym przeżyciem i wyrażali chęć powtórzenia go  za rok.

W takim razie nie pozostaje nic innego jak powiedzieć:

 

Do zobaczenia na kolejnym Rajdzie! :-)

 

 

·         Szczególne podziękowania kierujemy do pani Magdaleny Kulig, pani Alicji Nakielskiej, pani Anny Golonki, Harcerzy oraz nauczycieli pomagającym na kolejnych punktach kontrolnych oraz wychowawcom klas i  nauczycielom sprawujących opiekę nad poszczególnymi klasami.

 

Małgorzata Jarząb

Piotr Jarząb

 


 

 

Klasyfikacja końcowa Szkolnego Rajdu Turystycznego

2 czerwca 2014r. - Gimnazjum

 

 

Klasa IA

Klasa IB

Klasa IIA

Klasa IIB

Klasa III

Przyroda

4

3

1

2

3

Okolica

3

3

3,5

2,5

6

Panorama

0

0

7

0

5

Opis

4

3

4

5

4

Piosenka

2

5

4

1

5

Zbędny przedmiot

3

1

5

5

6

Razem Punkty

16

15

20,5

14,5

29

 

MIEJSCE

 

III

 

IV

 

II

 

V

 

I

 

 

 

 

 

 

Klasyfikacja końcowa Szkolnego Rajdu Turystycznego

2 czerwca 2014r. – Szkoła Podstawowa

 

 

Klasa IV

Klasa VA

Klasa VB

KlasaVI

Przyroda

5

5

5

5

Panorama

1

0

2

1

Opis

5

6

5

4

Piosenka

6

6

6

7

Zbędny przedmiot

1

3

5

6

Razem Punkty

18

20

23

23

 

MIEJSCE

 

 

IV

 

III

 

I

 

I

 

 

 

KLASA IV

Wyruszyliśmy o godzinie 9:10. Siedem razy zgubiliśmy się. Naszym wybawicielem  z tarapatów był Tomek Dorula. Gdy weszliśmy do lasu usłyszeliśmy radio, myśleliśmy, że to dla nas jakaś wskazówka. Myśleliśmy, że idziemy w dobrym kierunku, zgodnie z mapą. Ogólnie dobrze bawiliśmy się, pokonując najdłuższą trasę.

 

KLASA Va

Wyszliśmy z przed budynku szkoły o godz. 9:20. Kiedy wyszliśmy była mżawka, ale mieliśmy nadzieję, że się wypogodzi. Jako rzecz zbędną zabraliśmy chomika Agnieszki. Szliśmy podziwiając piękno przyrody. Przez całą trasę prowadził nas Kuba. Gdy nareszcie dotarliśmy do pierwszego patrolu, naszym pierwszym zadaniem było rozpoznanie liści zerwanych z drzew. Po wykonaniu zadania poszliśmy dalej. Gdy dowiedzieliśmy się, że musimy przejść przez strumyk, Ula zaczęła panikować, ponieważ bała się, że do niego wpadnie. W pewnym momencie nie wiedzieliśmy, w gdzie mamy skręcić. W końcu doszliśmy do porozumienia i skręciliśmy w lewo, w drogę błotną. Byliśmy trochę zdziwieni, że skręcamy w tą drogę, a nie w polną. Wtedy musieliśmy przyspieszyć kroku, bo doganiała nas klasa Vb. Zauważyliśmy drugi patrol, więc pobiegliśmy wykonać kolejne zadanie. Okazało się, że to zadanie nie było takie łatwe jak poprzednie. Dostaliśmy mapę, na której musieliśmy podpisać punkty i 5 przysiółków. Na wykonanie całego zadania niestety zabrakło nam czasu. Pomimo tego, byliśmy zadowoleni, że udało się nam dotrzeć do każdego postoju. Parę metrów dalej dotarliśmy do kamiennej drogi, którą zeszliśmy na Orlik. Niektórych strasznie bolały nogi. Na miejsce przybyliśmy o 10:30. Agnieszka była tak głodna, że zjadła jednego dropsa chomikowi. Ciekawe, czy się na nią obraził? Pocieszające było to, że nareszcie mogliśmy odpocząć.

 

KLASA Vb

Dzisiaj uczestniczyliśmy w rajdzie z okazji Dnia Dziecka. Na początku wyszliśmy ze szkoły i szliśmy w kierunku Wygonów. Mijaliśmy wiele domów, lasów, pól, aż wreszcie dotarliśmy do pierwszego punktu kontrolnego. Musieliśmy rozpoznać rodzaje drzew, za pomocą liści. Potem przeszliśmy przez strumyk i ruszyliśmy w kierunku następnego punktu. Mieliśmy zadanie, polegające na rozpoznaniu przysiółków, oraz najważniejszych punktów w Przysietnicy, takich jak: kościół, szkoła i remiza. Później poszliśmy dalej. Widzieliśmy sosnowy las, dom państwa Śmierciaków i pana koszącego trawę. Po paru minutach idąc zgodnie z mapą, dotarliśmy na miejsce. To było super przeżycie.

 

KLASA VI

Dnia 2 czerwca 2014r. wyruszyliśmy o godzinie 9:40 na trasę na Wygony. Kierowaliśmy się mapą. Po pewnym czasie doszliśmy do pierwszego punktu kontrolnego. Pierwszą wiadomością, o której się dowiedzieliśmy było to, że klasa IV się zgubiła. Musieliśmy rozpoznać gatunki drzew. Następnie musieliśmy przeprawić się przez rzekę. Później doszliśmy do drugiego punktu kontrolnego. Musieliśmy rozpoznać przysiółki na mapie Przysietnicy. Potem szliśmy przez polanę. Zobaczyliśmy szkołę, zaczęliśmy szybko biec i wreszcie dotarliśmy na boisko. Czekały tam na nas wszystkie pozostałe klasy.

 

        KLASA Ia Gimnazjum

O 8:30 wyszliśmy ze szkoły. Ruszyliśmy w stronę Wygonów. Szliśmy drogą betonową na Cyrchlę, Tam czekało na nas pierwsze zadanie. Musieliśmy rozpoznać polskie gatunki drzew. Wspólnymi siłami daliśmy radę. Następnie wyruszyliśmy w stronę paśnika i szukaliśmy wysokiego drzewa nr 19, gdzie czekał Pan Skut. Po rozwiązaniu  zadania dał nam wskazówkę dotyczącą dalszej drogi. Po drodze widzieliśmy piękne krajobrazy. Pan Jarząb czekał na nas z mapką do wypełnienia. Po 5 minutach ruszyliśmy w dalszą drogę. Zaczęło padać, więc przyspieszyliśmy tempo. Po drodze minęliśmy dom państwa Śmierciaków. Widzieliśmy tam wspaniałe widoki. Nasz lider doprowadził nas szczęśliwie do celu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki i mamy nadzieję, że w przyszłym roku też się odbędzie.

 

KLASA Ib Gimnazjum

Dnia 2.05.14r. wyruszyliśmy na rajd z okazji Dnia Dziecka. Szliśmy przez Wygony. Przeszliśmy 8 km. Były trudne zadania. Przy pierwszym punkcie kontrolnym mieliśmy za zadanie rozpoznać gatunki drzew. Naszym drugim zadaniem był test sprawdzający wiedzę o naszej miejscowości i okolicach. Gdy przeszliśmy przez Ławeczki Pana Kapuły, naszym zadaniem było opisanie mapy naszej pięknej i wspaniałej Przysietnicy. Na trasie tego rajdu widzieliśmy wiele drzew. Mamy nadzieję, że to jedna z wielu ciekawych wycieczek. Chcielibyśmy aby było ich więcej.

 

                                      KLASA IIa Gimnazjum

O godzinie 8:15 opuściliśmy teren szkoły. Po dotarciu do pierwszego punktu, rozwiązywaliśmy zadanie, polegające na rozpoznaniu gatunków liści. Poszło nam nieźle. Ruszyliśmy w dalszą drogę. Droga była ciężka do przebycia, lecz nasza klasa, pokonując najdłuższy odcinek trasy, dzielnie dotarła do drugiego punktu. Czekała tam na nas druga zagadka wraz z opiekunem Panem Tomaszem Skutem i harcerzami. Po szybkim rozwiązaniu zagadki, ruszyliśmy w dalszą trasę. Byliśmy bardzo zmęczeni, lecz satysfakcją było to, że trzeci punkt jest niedaleko. Po trudzie znaleźliśmy się na trzecim punkcie, w którym rozwiązywaliśmy zagadkę i z dumą dotarliśmy jako pierwsi do mety. Chętnie wybierzemy się jeszcze raz.

 

                                      KLASA IIb Gimnazjum

Początkiem naszego rajdu była zbiórka na placu koło szkoły. Po rozszyfrowaniu wskazówki i odebraniu mapy o godz. 8:45, wyruszyliśmy w kierunku Wygonów. Pierwszy punkt kontrolny znajdował się na Cyrchli , gdzie czekała na nas Pani Cieślewicz z harcerzami. Zadanie polegało na rozpoznawaniu drzew. Po otrzymaniu instrukcji ruszyliśmy w dalszą drogę. Z następnym zadaniem oczekiwał na nas Pan Skut z Rafałem Pustułką. Musieliśmy określić położenie geograficzne Przysietnicy. Pan Skut wskazał nam drogę w kierunku której mieliśmy podążać. Na ostatnim punkcie znajdowali się dwaj harcerze z Panem Jarząbem. Zadanie polegało na określeniu osiedli w Przysietnicy. Wszystkich zauroczyły piękne widoki!

 

                                      KLASA III Gimnazjum

Dzisiaj o godz. 9:00 zwartą grupą, liczącą 17 osób, wyruszyliśmy na trasę szkolnego rajdu, który odbył się z okazji Dnia Dziecka. Łączna długość trasy wynosiła ok. 8 km. Trasa wiodła w kierunku Cyrchli przez Wygony, a następnie w kierunku Twarożki i Pieniężnego. Po ok. 3,5 km dotarliśmy do pierwszego punktu kontrolnego, na którym byliśmy sprawdzeni z wiedzy o leśnych roślinach. Poradziliśmy sobie w miarę dobrze. Zostaliśmy skierowani w stronę paśnika. Na drugim punkcie kontrolnym odpowiadaliśmy na pytania odnośnie położenia geograficznego Przysietnicy, po czym ruszyliśmy w kierunku Pieniężnego. Po chwili marszu, znaleźliśmy się w trzecim punkcie kontrolnym. Tam uzupełnialiśmy mapę naszej wsi. Następnie udaliśmy się na miejsce zbiórki-boisko szkolne. Tam wspólnie oczekiwaliśmy na pozostałe grupy. Bawiliśmy się świetnie. Mamy nadzieję, że to jeszcze powtórzymy.