jesteś na: Strona glownaWycieczka gimnazjalna

Wycieczka gimnazjalna

                                                Wycieczka gimnazjalna
   

       Dnia 25 października 2013 r. Uczniowie gimnazjum wybrali się autokarem na południowy wschód Polski pod opieką naszych nauczycieli, aby zwiedzić przepiękne, jedyne w swoim rodzaju muzeum-zamek w Łańcucie.
      Zbiórka odbyła się o 6.30 przed naszą szkołą. Po sprawdzeniu listy obecności i załatwieniu wszystkich spraw organizacyjnych, uczestnicy odjechali spod budynku naszej szkoły, nie mogąc doczekać się zobaczenia tego urokliwego zamku.

     Po trzy-godzinnej podróży byli na miejscu-powitały ich, widoczne już z daleka,mury ich celu-rezydencji pałacowej w Łańcucie. Po zaparkowaniu autokaru,skierowali się ku okazałej bramie głównej. Przewodnik czekał już na nich, więc od razu skierowali się do wejścia, podziwiając jednocześnie zachwycające ogrody pałacowe. Uczniowie udali się do długiego korytarza, aby zaraz skręcić w część mieszkalną zamku. Jednak przed ujrzeniem konkretnego pomieszczenia, przewodnik zatrzymał się i opowiedział im historię tego miejsca. Dowiedzieli się, że Łańcut został założony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego kolejnymi właścicielami były wielkie rody polskie. Zamek został wziesiony w latach 1629-1641 dla Stanisława Lubomirskiego. Początkowo był średniej wielkości nowoczesną rezydencją, jednak przez liczne przebudowy w 2 połowie XVIII wieku stał się rezydencją pałacową otoczoną systemem fortyfikacji bastionowych. Obecnie rezydencja łańcucka jest znaczącym muzeum wnętrz mieszkalnych oraz powozów konnych. Po wysłuchaniu opowieści przewodnika, uczniowie udali się, aby zwiedzić cały pałac. Pierwsza ich oczom ukazała się Wielka Sień, a następnie Sala pod Stropem. Później korytarzem zachodnim udali się, aby zobaczyć salony i prywatne sypialnie. Wszystkie wnętrza zachwycały bogactwem zdobień i przestronnością. Następnie zobaczyli bibliotekę pełną różnych książek, a na koniec przepiękną, olbrzymią salę balową z ogromnymi kryształowymi żyrandolami. Po wyjściu z zamku uczniowie udali się do Stajni i Wozowni. Obejrzeli tam ponad sto pojazdów konnych, powozów i sań. Oprócz tego mogli podziwiać zbiór egzotycznych trofeów myśliwskich.

     Po obejrzeniu tej wystawy gimnazjaliści udali się do głównej bramy, a później na parking, skąd około godziny 14 pojechali do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować, jak powstają, a nawet współtworzyć.

     Zwiedzanie rozpoczęli w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nimi tajniki produkcji szkła. Uczniowie obejrzeli ekspozycję związaną ze sportem na Podkarpaciu, a po zejściu na najniższe piętro muzeum, młodzież znalazła się przy rozgrzanym piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogła obserwować, z czego i jak powstaje szkło. Miała też możliwość samodzielnego wybicia medalu – pamiątki ze szklanej surówki.
     Następnie uczniowie odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek.
     Uczestnicy wycieczki zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się, na czym polega kunszt artystów szkła. Tutaj młodzież miała możliwość zwiedzić interaktywne sale, poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. "zobaczyć rozgwieżdżone niebo" przez szkło powiększające i okulary 3D, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopów.
     Na zakończenie wycieczki uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek. Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych gimnazjalistów.

                                                                                                                Tekst: Patrycja Padula