II JESIENNY FESTYN RODZINNY
„Cudowna moc bukietów”
W niedzielne popołudnie 29 września 2013r. społeczność szkolna Zespołu Szkół w Przysietnicy, mieszkańcy wsi i zaproszeni goście zgromadzili się na II Jesiennym Festynie Rodzinnym pod hasłem „Cudowna Moc Bukietów”. Inicjatorem imprezy była szkoła, ale w przygotowania zaangażowało się bardzo wielu rodziców. Organizatorom przyświecała idea zgromadzenia społeczności lokalnej – całych rodzin i gości przy wesołej zabawie i smacznym poczęstunku. Podobnie jak w pierwszej edycji ważnym punktem programu był konkurs na jesienne kompozycje z darów natury, który rozgrywany był w dwóch kategoriach: bukiet artystyczny od klasy i indywidualny zielny. Bukiety prezentowały się imponująco i wzbudzały zachwyt wszystkich oglądających.
W kategorii na bukiet artystyczny
Wyłoniono sześć wyróżnień, które otrzymały:
oddział przedszkolny 0-1, klasy: IIb, IV Va, VI Szkoły Podstawowej oraz IIb Gimnazjum.
Laureaci otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez PZU.
Przyznana została również nagroda wiceburmistrza Starego Sącza Kazimierza Gizickiego dla klasy I Szkoły Podstawowej.
W kategorii indywidualnej do konkursu zgłoszonych zostało 16 bukietów z opisem użytych ziół i ich zastosowaniem. Komisja konkursowa przyznała trzy równorzędne pierwsze miejsca, które otrzymali:
Pozostali uczestnicy konkursu indywidualnego dostali wyróżnienia:
Wszyscy autorzy bukietów indywidualnych otrzymali nagrody rzeczowe – plecaki i piłki ufundowane przez sponsora – firmę Fakro z Nowego Sącza.
W przebieg imprezy zaangażowało się całe środowisko: strażacy z miejscowej OSP przygotowali pokaz ratownictwa, młodzież z gimnazjum pod kierunkiem p. Elżbiety Kosiby uczyła udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a przedstawicielki służby zdrowia - panie pielęgniarki wykonywały badania pomiaru ciśnienia i poziomu cukru. Uczestnicy festynu mieli okazję podziwiać pracę pszczół na ekspozycji zaprezentowanej przez pasjonata pszczelarstwa pana Jana Borzęckiego. Uczniowie z programem artystycznym piosenkami i inscenizacjami mogli pokazać się nie tylko się rodzicom ale i mieszkańcom wsi. Nauczyciele przygotowali konkursy i zabawy dla dzieci a całość imprezy z humorem prowadził p. Krzysztof Smyda.
Na zaproszenie przybyli włodarze Miasta i Gminy Stary Sącz – pan burmistrz Jacek Lelek wraz ze swoim zastępcą panem Kazimierzem Gizickim.
Podobnie jak w roku ubiegłym dopisała pogoda, ale II edycja festynu zdystansowała pierwszą pod względem rozmachu i efektowności przygotowanych bukietów i stoisk z regionalnym jadłem. Było czym nacieszyć oczy i podniebienia. Jak zwykle rodzice nie zawiedli. Po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, zaskakując inwencją twórczą, sztuką artystyczną i kulinarną.
Tłumnie przybyli goście podziwiali i degustowali regionalne potrawy przy szesnastu klasowych stanowiskach. Można było skosztować żurku, bigosu, gołąbków, domowych gotowanych lub smażonych pierogów, podpłomyków, serów, miodów, kołaczy, rogalików, ciast drożdżowych, soków i ziołowych herbatek. Uczniowie przygotowali wystawę „Leki naszych babć”. W jej powstanie zaangażowali się rodzice i dziadkowie, którzy przypomnieli stare, sprawdzone i przekazywane z pokolenia na pokolenie metody leczenia. Zaprezentowano wiele naturalnych specyfików na wszelkie dolegliwości przygotowanych przez mamy i babcie. Każdy zainteresowany mógł zabrać ulotki z recepturami.
Organizatorzy imprezy wyrażają wielkie uznanie dla zaangażowania rodziców w przedsięwzięcie, którego rozmiar doceniony został przez wszystkich przybyłych gości. Dyrektor szkoły - pani Zofia Golonka dziękuje wszystkim rodzicom i mieszkańcom za udział w festynie.