jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneŚwięto Narodowe Trzeciego Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja

 

         Ustawa przywracająca Święto Narodowe Trzeciego Maja weszła w życie równo 30 lat temu – 28 kwietnia 1990r.

         Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej była drugą w Europie i trzecią na świecie przyjętą przez państwo ustawą zasadniczą. Autorami Konstytucji 3 maja byli król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów sprzyjało państwom ościennym: Rosji, Prusom czy Austrii i wcale nie zależało im na powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja do jej uchwalenia nadarzyła się 3 maja 1791 roku, wówczas to wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

         Konstytucja powołała Rzeczpospolitą Polską zamiast Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ograniczyła władzę szlachecką, znosząc liberum veto i prawa sejmików ziemskich. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zamiast wolnej elekcji ustaliła władzę dziedziczną. Zmiany zapisów w konstytucji miały być aktualizowane co 25 lat.

         Polska prawnie dowodzona konstytucją przetrwała tylko 14 miesięcy. Członkowie konfederacji targowickiej połączeni z wojskami rosyjskimi natarli na Warszawę. Armia polska wobec przeważających sił wrogów rozproszyła się, a Polacy śnili o wolności przez cały następny wiek.

 

 

opracowanie na podstawie portalu: polskatradycja.pl

 

na banerze obraz J. Matejki "Uchwalenie Konstytucji 3 3maja":  https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99to_Narodowe_Trzeciego_Maja#/media/Plik:Konstytucja_3_Maja.jpg

 

Renata Jachimczak