jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneDzień Edukacji Narodowej - ślubowanie klasy I

Dzień Edukacji Narodowej - ślubowanie klasy I

Dzień Edukacji Narodowej - ślubowanie klasy I

 

14 października przyszedł czas, aby pierwszoklasistów oficjalnie włączyć do szkolnej społeczności.  Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Przysietnicy  przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli tańce narodowe -poloneza i krakowiaka. Pierwszacy ubrani w strój galowy przy przepięknej dekoracji prezentowali program artystyczny. Przeszli również test wiedzy z patriotyzmu. Wykazali się znajomością symboli narodowych, pięknie zaśpiewanymi piosenkami, przyjaźnią i koleżeństwem w grupie rówieśniczej. W ten sposób udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole.

Po burzy oklasków, w odświętnych strojach 22 pierwszaków przed pocztem sztandarowym ślubowało być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor – Aleksander Łukasik dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówił, dotykając wielkim ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. I tak uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów od wychowawcy klasy – p. Aliny Citak.

Miły gest popłynął w stronę pierwszaczków od  starszych kolegów, którzy na powitanie w murach szkoły zadedykowali  piosenkę „ Nie bój się chcieć”, a trzecioklasiści złożyli życzenia i  wręczyli słodycze. Do życzeń dołączył się również Samorząd Uczniowski i pani Sołtys, a zarazem Przewodnicząca Rady Rodziców Bożena Ogorzały, którzy również obdarowali uczniów klasy pierwszej upominkami.

Na ręce dyrektora szkoły podziękowania za przyjęcie pierwszaków do grona uczniów złożyli rodzice. Pani Anna Hornik również zwróciła się do nauczycieli i złożyła życzenia wszelkiej pomyślności, sukcesów, cierpliwości i wyrozumiałości w swojej pracy. Na koniec wręczyła słodycze dla Grona Pedagogicznego.

Program artystyczny był przesycony patriotyzmem, a sposób w jaki uczniowie prezentowali stosunek do symboli narodowych i kraju robił wielkie wrażenie. Nie obyło się także bez pamiątkowych fotografii.

         14 października to Dzień Edukacji Narodowej potocznie zwanym Dniem Nauczyciela. Z tej okazji cała społeczność szkoły wysłuchała montaż  słowno- muzyczny przygotowany przez  uczniów klas starszych. W części oficjalnej głos zabrał Pan dyrektor, który złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękował za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń Polaków. Na koniec uczniowie klasy pierwszej w barwnych strojach zaprezentowali kolejny taniec narodowy – krakowiak.

Ten dzień na długo zostanie w pamięci całej społeczności szkolnej.

 

Alina Citak