jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWyjazd do Zakładu Uzdatniania Wody

Wyjazd do Zakładu Uzdatniania Wody

Wyjazd do Zakładu Uzdatniania Wody w Starym Sączu

W piątek 20 września uczniowie wszystkich klas naszej szkoły wzięli udział w zajęciach w Zakładzie Uzdatniania Wody w Starym Sączu. Podczas spotkania z pracownikami Sądeckich Wodociągów uczniowie udali się nad brzeg rzeki Dunajec, aby dowiedzieć się w jaki sposób woda jest poddawana procesom filtracji.

Zakład Uzdatniania Wody w Starym Sączu przy ulicy Podegrodzkiej działa od 1990 roku. W 2012 roku został poddany rozbudowie i modernizacji, która kosztowała około 30 milionów złotych.

Do oczyszczania wody zastosowano najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Woda poddawana jest między innymi procesowi ozonowania i filtracji w filtrach ciśnieniowych ze złożem z węgla aktywnego. Węgiel aktywny usuwa zanieczyszczenia odpowiedzialne za nieprzyjemny smak, zapach i barwę, związki organiczne oraz metale ciężkie. Końcowym procesem uzdatniania wody jest jej dezynfekcja promieniami UV i chlorem gazowym. Promienie UV zabijają bakterie, nawet te nieodporne na środki chemiczne, zaś chlor dozowany w niewielkich ilościach zabezpiecza wodę przed jej wtórnym zanieczyszczeniem w sieci. Woda jest czysta jak łza! Stacja jest w stanie wyprodukować nawet 14 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę.  Teraz już każdy wie jak skomplikowany to proces, aby woda znów nadawała się do spożycia.

 

Wychowawcy klas I - VIII