Wycieczka do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu 2019
W słoneczny dzień 6 czerwca klasy VIII oraz klasa III gimnazjum udały się do Muzeum Auschwitz Birkenau. Obóz ten odwiedza rocznie około 2 miliony ludzi z całego świata, dlatego najstarsze klasy nasze szkoły też tam się udały.
Obóz stał się symbolem terroru i ludobójstwa. Choć w nazwie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu występuje słowo „muzeum”, to jest ono przede wszystkim Miejscem Pamięci ofiar jednej z największej zbrodni w dziejach ludzkości. Od zamknięcia historii obozu Auschwitz upłynęło kilkadziesiąt lat, jednak jej konsekwencje wciąż zmuszają człowieka do szukania odpowiedzi na pytania:
· dlaczego do tego doszło?
· dlaczego to było możliwe?
· dlaczego człowiek zdolny jest popełniać tak straszne zbrodnie – indywidualnie i zbiorowo?
· dlaczego do zbrodni i ludobójstwa dochodzi we współczesnym świecie?
· dlaczego to, co tu się wydarzyło, jest wciąż ważne dla kolejnych pokoleń?
Uczniowie podczas zwiedzania w pewnym stopniu uzyskali odpowiedzi na te pytania. Utworzony przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Uczniowie pod opieką wychowawców, przewodników zwiedzili wystawy, ekspozycje oraz cele. W zbiorach Miejsca Pamięci zobaczyli rysunki autorstwa byłego polskiego więźnia Auschwitz Jerzego Zielezińskiego przedstawiające rzeczywistość niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Poruszający był też przekaz przewodników w czasie zwiedzania. Niejednokrotnie wzruszały i przerażały fakty o okrucieństwie i bestialskim traktowaniu ludzi przez nazistowskich oprawców.
Wizyta w takim miejscu to prawdziwa i namacalna lekcja historii oraz ukazanie losu jaki ludzie ludziom zgotowali.
K. Botwina