jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWycieczka do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

Wycieczka do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

Wycieczka do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu 2019

 

W słoneczny dzień 6 czerwca klasy VIII oraz klasa III gimnazjum udały się do Muzeum Auschwitz Birkenau. Obóz ten odwiedza rocznie około 2 miliony ludzi z całego świata, dlatego najstarsze klasy nasze szkoły też tam się udały.

Obóz stał się symbolem terroru i ludobójstwa. Choć w nazwie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu występuje słowo „muzeum”, to jest ono przede wszystkim Miejscem Pamięci ofiar jednej z największej zbrodni w dziejach ludzkości. Od zamknięcia historii obozu Auschwitz upłynęło kilkadziesiąt lat, jednak jej konsekwencje wciąż zmuszają człowieka do szukania odpowiedzi na pytania:

·        dlaczego do tego doszło?

·        dlaczego to było możliwe?

·        dlaczego człowiek zdolny jest popełniać tak straszne zbrodnie – indywidualnie i zbiorowo?

·        dlaczego do zbrodni i ludobójstwa dochodzi we współczesnym świecie?

·        dlaczego to, co tu się wydarzyło, jest wciąż ważne dla kolejnych pokoleń?

 

Uczniowie podczas zwiedzania w pewnym stopniu uzyskali odpowiedzi na te pytania. Utworzony przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Uczniowie pod opieką wychowawców, przewodników zwiedzili wystawy, ekspozycje oraz cele. W  zbiorach  Miejsca Pamięci zobaczyli rysunki autorstwa byłego polskiego więźnia Auschwitz Jerzego Zielezińskiego przedstawiające rzeczywistość niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Poruszający był też przekaz przewodników w czasie zwiedzania. Niejednokrotnie wzruszały i przerażały fakty o okrucieństwie i bestialskim traktowaniu ludzi przez nazistowskich oprawców.

Wizyta w takim miejscu to prawdziwa i namacalna lekcja historii oraz ukazanie losu jaki ludzie ludziom zgotowali.

 

K. Botwina