jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWitaj stolico - XXV Sesja SDiM

Witaj stolico - XXV Sesja SDiM

Witaj stolico - XXV Sesja SDiM

 

Uczniowie naszej szkoły 31 maja 2019r. wyjechali do Warszawy na XXV Sesję SDiM. Na trasie do Krakowa opieką nad nimi sprawował ich opiekun naukowy Pani Elżbieta Kosiba, zaś w drodze do stolicy opiekę sprawowała Pani Monika Skorupa - przedstawiciel małopolskiego kuratora.

Na uwagę zasługuje fakt, iż w dniu 1 czerwca nasza szkoła jako jedyna w Polsce miała największą liczbę posłów w polskim parlamencie.

Po zakwaterowaniu w Hotelu Atos na warszawskim Mokotowie wszyscy udali się na zwiedzanie stolicy. Uczniowie zobaczyli m.in.: Pomnik Syrenki Warszawskiej na Starym Mieście, Pomnik Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich, Dzwon- spełniający życzenia na ulicy Kanonia, Pomnik Małego Powstańca na ulicy Podwale, Bazylikę Archikatedralną św. Jana (posiadającą poboczne ołtarze, w tym jeden poświęcony kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu), Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, Warszawski Barbakan, Grób Nieznanego Żołnierza oraz ulicę Długą, którą podczas Powstania Warszawskiego przemieszczali się kanałami mieszkańcy Warszawy. Wieczór w hotelu upłynął na zawieraniu nowych znajomości oraz prowadzeniu licznych konwersacji związanych z podobnymi i odmiennymi poglądami politycznymi uczestników SDiM-u.

Dnia 1 czerwca po odprawie pirotechnicznej uczniowie zasiedli w ławach poselskich. Obrady zostały podzielone na trzy części: przemówienia zaproszonych gości, m.in. Rzecznika Praw Dziecka, wypowiedzi uczestników obrad na temat aktualnej sytuacji politycznej Polski oraz głosowanie nad przyjęciem ustawy, którą każdy wcześniej otrzymał. Uczestnicy obrad mogli kierować do zaproszonych gości swoje pytania, które w większości związane były z przeprowadzaną reformą oświaty.

Uczniowie ze smutkiem pożegnali się z Warszawą. Niektórzy jednak na nie długo, gdyż 11 czerwca będą reprezentować naszą szkołę na Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych w ramach projektu „Młodzi głosują”.

 

Elżbieta Kosiba