jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWalentynkowe kulki mocy od SU…

Walentynkowe kulki mocy od SU…

Walentynkowe kulki mocy od SU…

 

14 luty uczniom naszej Szkoły kojarzy się ze św. Walentym. Wiadomości o nim są dość skąpe i niejednoznaczne, dlatego trudno określić, na ile są one autentyczne. Walenty był prawdopodobnie biskupem Interamny (obecnie Terni), znajdującego się ok. 100 km od Rzymu. Inny opis historyczny podaje, że był kapłanem rzymskim oraz lekarzem. Zmarł w Rzymie, prawdopodobnie 14 lutego 269 lub 270 r.  

A dlaczego św. Walenty jest uważany za patrona zakochanych?

Według jednej z legend, cesarz Klaudiusz II znany był również z niedorzecznego zakazu zawierania małżeństw przez mężczyzn w wieku od 18 do 37 lat. Sądził on, że dzięki temu młodzi ludzie chętniej będą służyć w jego armii, uważał również, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten miał złamać biskup Walenty, błogosławiąc potajemnie śluby młodych kandydatów do armii  - wbrew rozkazowi cesarskiemu. Ile w tej legendzie prawdy? Trudno orzec, ale każdy, w tym szczególnym dniu stara się okazywać życzliwość, szczere uczucia i  przyjaźń.

Samorząd Uczniowski postanowił połączyć zdrowe nawyki z walentynkowym świętem. Członkowie SU przyrządzili „walentynkowe kulki mocy” tzn. ciasteczka z owoców, płatków owsianych itd. czyli samo zdrowie. Do każdej kulki dołączony był wierszyk, krótka sentencja, która można było podarować bliskiej sercu osobie.

 

Opiekunowie SU

K. Botwina

E. Konicka