jesteś na: Strona glowna100-lecie niepodległości„Gdy wolności nadszedł czas…”

„Gdy wolności nadszedł czas…”

„Gdy wolności nadszedł czas…”

 

11 listopada jest niewątpliwie jednym z najważniejszych dni w dziejach polskości. Polska, doszczętnie zniszczona i sponiewierana, po stu dwudziestu trzech latach nieobecności na mapach, w końcu odzyskała niepodległość.
         Od tego momentu minęło już sto lat, dlatego wszyscy Polacy uroczyście uczcili ten dzień. Również i nasza szkoła celebrowała  to wydarzenie.

         11 listopada o godzinie 14.00 w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Przysietnicy  rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie licznie przybyli rodzice, goście i uczniowie obejrzeli spektakl pod tytułem „Gdy wolności nadszedł czas…” przygotowany przez uczniów kl. 8a i harcerzy.  Przedstawiał on tragiczną historię narodu polskiego, który nie poddał się, nie uległ presji zaborców, walczył i zwyciężył. Zanim aktorzy pojawili się na scenie, miało miejsce uroczyste rozwinięcie kilkumetrowej flagi biało – czerwonej, która zawisła na jednej ze ścian sali gimnastycznej. Flagę ufundowali  rodzice, pani Agnieszka Olszowska i pan Jan Tokarczyk. Po tym wydarzeniu odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego.

Uroczystość w naszej szkole swoją obecnością zaszczycili: burmistrz Starego Sącza, pan Jacek Lelek, wiceburmistrz Starego Sącza, pan Kazimierz Gizicki, wieloletnia dyrektor szkoły, pani Zofia Golonka, proboszcz parafii, ksiądz prałat Jan Wąchała, sołtys wsi, pan Kazimierz Ptaśnik, radny Rady Miejskiej w Starym Sączu, pan Jan Tokarczyk. Po spektaklu głos zabrał dyrektor szkoły, pan Aleksander Łukasik oraz  burmistrz Starego Sącza, pan Jacek Lelek.

W dalszej części wszyscy wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, do których  akompaniował pan Krzysztof Smyda. Można też było poczęstować się słodkościami  przygotowanymi przez rodziców z każdej klasy. Z inicjatywy Rady Rodziców były też rozprowadzane  „cegiełki” na nowy sztandar szkoły.

         Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom zaangażowanym w przygotowania tego święta, przybyłym Gościom, Nauczycielom i wszystkim osobom, które uczestniczyły w  obchodach 100-lecia Niepodległości w naszej szkole.

 

 

Uczniowie klasy VIIIa