jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneKampania profrekwencyjna 2018

Kampania profrekwencyjna 2018

 

Kampania profrekwencyjna 2018

 

Projekt „Młodzi głosują” już od wielu lat realizowany jest w naszej szkole  przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Szkolnym koordynatorem projektu jest w szkole nauczyciel Wiedzy o Społeczeństwie Pani Elżbieta Kosiba. Celem projektu jest kształtowanie wśród młodego pokolenia właściwych postaw obywatelskich oraz patriotycznych. Celem kampanii profrekwencyjnej 2018 przeprowadzonej w naszej szkole było zachęcenie dorosłych mieszkańców do udziału  w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października. Uczniowie i uczennice zastanowili się nad tym, w jaki sposób mogliby zachęcić wszystkich uprawnionych mieszkańców swojej społeczności lokalnej  do udziału w zbliżających się wyborach samorządowych.

W kampanię profrekwencyjną w sposób szczególny zaangażowała się klasa 3 Gimnazjum oraz klasy ósme Szkoły Podstawowej ze względu na realizację podstawy programowej w ramach Wiedzy o Społeczeństwie. Gimnazjaliści pracowali w zespołach realizując poszczególne zadania. Najpierw przeprowadzili wśród społeczności lokalnej ankiety. Jednym z pytań zadawanych respondentom było pytanie o ich udział w wyborach samorządowych 21 października. Po przeanalizowaniu wyników ankiety, uczniowie podjęli działania mające na celu zachęcenie dorosłych  do uczestnictwa w wyborach. Przeprowadzili szereg różnorodnych działań w postaci:

  • gazetek ściennych,
  • plakatów zachęcających do udziału w wyborach,
  • przeprowadzonych ankiet i sondaży,
  • przygotowanych i rozdanych ulotek w środowisku lokalnym,
  • debat wyborczych,
  • konkursu recytatorskiego o tematyce wyborczej.

 

Uczniowie klas ósmych  na lekcjach Wiedzy o Społeczeństwie przeprowadzili debaty wyborcze, do których przygotowywali się w sztabach wyborczych - była to praca zespołowa. Każdy sztab zapoznał się z programami wyborczymi kandydatów oraz  przygotował własnoręcznie wykonane ulotki, plakaty, piosenki oraz gadżety wyborcze. Podczas debaty wybrani uczniowie wcielili się w rolę miejscowych kandydatów, do których grupy dziennikarzy kierowały wcześniej przygotowane pytania. Uczniowie mają nadzieję, że ich działania wpłyną pozytywnie na frekwencję wyborczą- trzymamy kciuki.

 

Elżbieta Kosiba