jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneŚwięto Szkoły

Święto Szkoły

Święto Szkoły

 

 „Polska- ojczyzna była dla mnie wartością najwyższą.

Jej dobro było moim celem.”

                                              (Kardynał Stefan Wyszyński)

 

             29 czerwca 2018 roku uroczyste obchody Święta Szkoły rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Przysietnicy. W tym roku świętowaliśmy w sposób szczególny, gdyż równocześnie miała miejsce uroczystość związana z setną rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Było to odsłonięcie i poświęcenie  Głazu 100-lecia upamiętniającego to wydarzenie. Uroczystego odsłonięcia dokonali przybyli goście, a wśród nich  Burmistrz Starego Sącza – pan Jacek Lelek, przewodnicząca Rady Rodziców – pani Agnieszka Olszowska, przedstawiciel pracowników Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy – pani Cecylia Soboń oraz przedstawiciel uczniów – Aleksandra Kulig. Poświęcenia Głazu dokonał  Proboszcz naszej parafii kjsiądz Jan Wąchała.

 Po tych uroczystościach nadszedł czas na część artystyczną. Był to montaż słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów naszego gimnazjum. Poświęcony  on został ojczyźnie i walce o jej wolność ukazanej przez pryzmat dokonań  Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Wielkiego Patrona naszej szkoły, dla którego ojczyzna była wartością najwyższą, a jej dobro jego celem. W podniosły nastrój święta wprowadziły nas recytowane na tle nastrojowej muzyki wiersze i fragmenty z Pisma Świętego oraz utwory wokalne. W postać Kardynała wcielił się uczeń trzeciej klasy gimnazjum. Na koniec  akademii zostały rozdane obecnym sentencje z wizerunkiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Następnie głos zabrał pan Dyrektor Aleksander Łukasik, który w swoim przemówieniu nawiązał do walki o niepodległość oraz postaci  Patrona Szkoły. W dalszej kolejności wystąpili: pan Burmistrz Starego Sącza – Jacek Lelek, który w ciepłych słowach podziękował nauczycielom i młodzieży za przygotowany występ i zaznaczył, iż wierzy, że wartości i słowa, które zostały wypowiedziane w czasie akademii są nie tylko na naszych ustach,  ale przede wszystkim w sercach i postawie naszych uczniów. Gorąco pogratulował grupie wolontariuszy oraz jej opiekunom – pani Magdalenie Cieślewicz i siostrze Annie Śliwie -  ogromnego sukcesu jakim było zwycięstwo w Małopolskim Konkursie Kuratoryjnym – „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” i wyjazd do Rzymu. Wyraził także pragnienie, by absolwenci gimnazjum, którym w udziale przypadła wygrana, ponieśli te wartości dalej do innych szkół. Następnie głos zabrał wiceburmistrz Starego Sącza – pan Kazimierz Gizicki, który skierował do uczniów serdeczne życzenia, by tak jak nasz patron, kierowali się w życiu najwyższymi ideami i szczytnymi celami.

Po przemówieniach  szanownych Gości zaprezentowała się szkolna grupa wolontariuszy. Całość uwieńczył pokaz naszych uczennic, które należą do zespołu Tamburmajorek. Na zakończenie, Rada Samorządu Uczniowskiego, ufundowała lody dla wszystkich uczniów naszej szkoły, a zaproszeni goście udali się na przygotowany wcześniej poczęstunek.

 

Alicja Nakielska