jesteś na: Strona glownaProgramy, akcje, projektyGala projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” w Operze Krakowskiej

Gala projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” w Operze Krakowskiej

Gala projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”

w Operze Krakowskiej

 

28 maja dwudziestu Wolontariuszy wraz z opiekunami projektu – panią Zofią Magdaleną Cieślewicz i siostrą Anną Śliwą oraz panem dyrektorem Aleksandrem Łukasikiem wzięło udział w uroczystej Gali całorocznego projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” w Operze Krakowskiej.

Podczas uroczystej Gali byli obecni zarówno organizatorzy, czyli władze Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, jak również władze oświatowe Małopolski oraz duchowni z księdzem kardynałem Stanisławem Dziwiszem na czele. Na scenie zaprezentowało się pięć szkół  w tym, jako ostatnia, nasza grupa Wolontariatu.

Prowadzący Galę ksiądz Łukasz Piórkowski – w tym roku wygłosił do nas przesłanie o pewności siebie.

Człowiek pewny siebie żyje w prawdzie. Nasze życie powinniśmy budować nie na plotce, pomówieniu czy oszczerstwie, lecz na prawdzie, gdyż to daje pewność siebie.

Człowiek pewny siebie żyje, ma dobry kontakt z rzeczywistością:  nie ucieka od faktów, nie ucieka w leki, alkohol, narkotyki.

Człowiek pewny siebie robi rzeczy dla innych, nie bojąc się zaangażować we wszystko, co niesie życie. Taki człowiek potrafi dzielić się dobrem i tym samym robi miejsce na kolejne dobra, które mogą przepływać przez niego jak przez rurociąg. Jeśli jednak zamkniemy na przykład z powodu głupoty czy egoizmu ujście tego rurociągu to ograniczamy swoją własną pojemność. Pan Bóg jest niewyczerpanym źródłem hojności dlatego trzeba czynić dobro, a stokroć więcej się otrzyma.

Człowiek pewny siebie żyje dla innych, ale nie żyje życiem innych ludzi to znaczy: nie hejtuje, nie plotkuje, buduje relacje z innymi, ale żyje własnym życiem i odkrywa, jak ono jest piękne.

Człowiek pewny siebie racjonalnie podchodzi do emocji, umie je wyrażać, ale nigdy nie podejmuje decyzji pod ich wpływem.

Podkreślił też, że Jan Paweł II rozumiał pewność siebie jako relacje z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem. I to powinniśmy mieć na myśli, gdy chcemy „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”.

Podczas Gali głos zabrał także ksiądz kard. Stanisław Dziwisz, który od początku istnienia konkursu sprawuje nad nim honorowy patronat. Ksiądz kardynał po przywitaniu zebranych, nawiązał do słów naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II, który w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski wypowiedział na Błoniach słowa, będące programem dla nas wszystkich. Papież apelował wówczas, abyśmy mieli wrażliwość miłosierdzia, abyśmy byli wrażliwi na drugiego człowieka, dostrzegali tych, którzy potrzebują wsparcia, miłości i serdeczności. Ksiądz kardynał podziękował młodzieży zebranej w Operze za świadectwo miłości do Jana Pawła II – które przejawia się w realizacji jego słów w konkretnych czynach miłosierdzia. Podziękował również szkołom, nauczycielom i dyrektorom za podjęcie się realizacji tego projektu. Podkreślił, że szkoła nie tylko kształci, ale również wychowuje, a poprzez realizację tego projektu szkoła przyczynia się do wychowania, do służby innym. Na koniec ksiądz kardynał Dziwisz podziękował Instytutowi Dialogu Międzykulturowego, który jest odpowiedzialny za realizację tego projektu oraz urzędowi Marszałkowskiemu, wspierającemu finansowo ten program. Powiedział, że Jan Paweł II na pewno cieszy się patrząc na to, co robi młodzież i podkreślił dumę z faktu, że w Małopolsce jest tak dobra i zaangażowana młodzież. 

Podczas Gali towarzyszyły nam ogromne emocje i radość, ponieważ pierwszy raz nasze zaangażowanie zostało ocenione tak wysoko, iż zostaliśmy uhonorowani I miejscem. Z tegoroczną XI edycją projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” zbiegła się również 11-letnia historia działalności naszego Wolontariatu, a czwarty nasz udział we wspomnianym projekcie okazał się tak szczęśliwym, iż z tych, którzy starali się obdarowywać innych, sami staliśmy się obdarowanymi, aż ponad nasze wyobrażenie.

Jako główną nagrodę otrzymaliśmy symboliczny bilet na kilkudniową pielgrzymkę do Rzymu, która odbędzie się w dniach od 9 do 14 czerwca.

 

Więcej o Gali: http://idmjp2.pl/index.php/pl/1720-relacja-z-gali-podsumowujacej-xi-edycje-projektu-miec-wyobraznie-milosierdzia

 

 

Opiekun Wolontariatu

Z. Magdalena Cieślewicz