jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneDzieci poznają zabytki Starego Sącza

Dzieci poznają zabytki Starego Sącza

Dzieci poznają zabytki Starego Sącza

 

 Dnia 18 kwietnia 2018r. uczniowie klasy I i II SP udali się na wycieczkę do urokliwego Starego Sącza. Miasteczko pochodzące z XIII wieku przywitało dzieci piękną, słoneczną pogodą, która  zachęcała do aktywnego zwiedzania.

W nawiązaniu do przypadającej w 2018r. setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie na starosądeckim cmentarzu oddali hołd i zapalili znicze przy pomnikach poległych  żołnierzy w czasie I i II wojny światowej.

Następnie udali się z wizytą do nowej siedziby Starosądeckiej Biblioteki, którą otworzyła i objęła swoim patronatem Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser-Duda. Po  nowoczesnej placówce oprowadzała dzieci pani Jolanta Chruślicka, która zachęcała do aktywnego czytelnictwa.  Wszyscy byli pod wrażeniem wnętrz,  ilości księgozbioru i sal warsztatowych do spotkań literackich i artystycznych.

W Parku Miejskim przy odgłosach szumiącej fontanny uczniowie zjedli drugie śniadanie i udali się do Muzeum Regionalnego  „Dom na Dołkach”. Ciekawe i pełne ekspresji spotkanie z kustoszem panią Magdaleną Fryźlewicz pozostanie na długo w pamięci uczestników wycieczki. Swoisty powrót do przeszłości przeżyli zwiedzając kilka sal wystawowych. Wizyta w muzeum została uwieńczona pamiątkową fotografią i wpisem do księgi.

Odpoczynek na Rynku przy lodach dodał młodym uczestnikom energii, by dalej poznawać miasto św. Kingi. Przechodząc przez Bramę Seklerską, stojącą pod klasztorem, dotarli do Źródełka Św. Kingi. Mijając imponujące rozmiarem boiska sportowe dotarli do kolejnej atrakcji - drewnianego ołtarza, który pamięta wizytę Jana Pawła II. To właśnie w tym miejscu łączą się historie Starego Sącza, Papieża Polaka i Świętej Kingi. Pod ołtarzem dzieci zwiedziły izbę pełniącą rolę skromnego Muzeum Jana Pawła II, gdzie eksponowane są oryginalne pamiątki po papieżu. Na koniec w Centrum Pielgrzymowania „Opoka” uczniowie zaopatrzyli się w sentymentalne souveniry.

Ta żywa lekcja historii przybliżyła dzieciom zakątki Starego Sącza oraz była doskonałym sposobem na rozwijanie w nich miłości, przywiązania i szacunku do swojej małej Ojczyzny. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości i pozytywnych wrażeń. Ten intensywnie spędzony czas zostanie na długo w sercach i pamięci naszych uczniów.

                                                                                                                  Alina Citak