jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWycieczka Częstochowa – Auschwitz 2018

Wycieczka Częstochowa – Auschwitz 2018

Wycieczka Częstochowa – Auschwitz 2018

 

W dniu 23 marca 2018 r. uczniowie klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami i rodzicami o godz. 1.00 w nocy udali się na pielgrzymkę do Częstochowy połączoną ze zwiedzaniem Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

O godzinie 6 rano uczestniczyliśmy we mszy świętej w intencji uczestników wycieczki oraz byliśmy świadkami odsłonięcia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Po śniadaniu udaliśmy się na wały klasztoru Paulinów, gdzie odprawiliśmy Drogę Krzyżową z przygotowanymi przez uczniów rozważaniami i oprawą muzyczną. Następnie zwiedzaliśmy Arsenał, Salę Rycerską i Wieżę.

Około godziny 10:00 wyjechaliśmy w drogę do Oświęcimia, gdzie po sfinalizowaniu formalności i przejściu przez kontrolę rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum Auschwitz – byłego  nazistowskiego obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej. W czasie wizyty w Muzeum z wielkim przejęciem obejrzeliśmy wystawy i ekspozycje. Poruszający był też przekaz przewodników towarzyszących nam w czasie zwiedzania. Niejednokrotnie wzruszały i przerażały nas fakty o okrucieństwie i bestialskim traktowaniu ludzi przez nazistowskich oprawców. Po zwiedzeniu Auschwitz-Birkenau pełni zadumy wróciliśmy do domów.

Z pewnością wizyta ta była najlepszą lekcją historii i  pozostanie w naszej pamięci na zawsze.

Uczniowie klas III Oddziałów Gimnazjalnych

 

Rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony "Rokiem dla Niepodległej", w związku z czym chcieliśmy szczególnie uczcić pamięć ofiar tych, którzy walczyli o wolną Polskę i oddali za Nią życie, dlatego spotkanie w miejscu zagłady tylu Polaków miało szczególne znaczenie. Nigdy nie zapomnimy ofiar milionów naszych Rodaków, bo dzięki temu żyjemy w wolnej Polsce.

Jesteśmy  dumne z postaw i zachowania naszych wychowanków w czasie całej wycieczki. Wykazaliście się niezwykłą dojrzałością i empatią. Dziękujemy Rodzicom za czynny udział w wycieczce, a tym samym w życiu klas.

M. Jarząb

B. Fliszkiewicz