jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneIV Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

IV Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

IV Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

 

„Żałuję tylko jednej rzeczy, mogłam zrobić więcej.

To uczucie żalu będzie mi towarzyszyć aż do momentu śmierci”.

Irena Sendlerowa

 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka jest obchodzony w Polsce po raz czwarty. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać.

20 listopada przypada 28 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W tym dniu Rada Samorządu Uczniowskiego przygotowała apel wspominając przy tej okazji o dziedzictwie Janusza Korczaka i Ireny Sendlerowej.  Ich niewzruszona postawa moralna i siła charakteru pozwoliły uratować tysiące dziecięcych istnień.  Janusz Korczak – wybitny pedagog i lekarz zginął wraz z żydowskimi dziećmi, którymi się opiekował  najprawdopodobniej w Treblince 1942r. Irenie Sendlerowej udało się uratować ok. 2500 dzieci, wyprowadzając je z warszawskiego getta.  Różne postacie a wspólna idea. Pomoc dzieciom do końca. Nawet poświęcając własne życie. Uczniowie cytując słowa tych wybitnych Polaków, ukazali prawdziwą istotę niesienia pomocy tym najmniejszym.

W tym dniu należało przypomnieć, że każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i w poczuciu bezpieczeństwa. Oprócz praw są również obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka waszych rodziców, Polaka i człowieka.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka Rada Samorządu Uczniowskiego przygotowała przy współpracy opiekunów  okolicznościowy baner. Większość uczniów odbiła  tam swoją dłoń. Symbol, że wszyscy razem tworzymy coś dobrego. Każda dłoń ma swoje miejsce i bez niej to już nie to samo.  Uwiecznieniem  tego spotkania było wspólne zdjęcie.

 

Rada Samorządu Uczniowskiego