jesteś na: Strona glownaNasi Partnerzy

Nasi Partnerzy

rok szkolny 2013/2014

 

Instytucje współpracujące z gimnazjum

Szkolny koordynator – Elżbieta Kosiba

 

1.Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie

 

W ramach tej współpracy w szkole organizowany jest od wielu lat projekt „Młodzi głosują”, w którym to uczniowie prowadzą kampanie profrekwencyjne oraz uczestniczą w młodzieżowych wyborach: samorządowych,  parlamentarnych, prezydenckich oraz do Parlamentu Europejskiego.

W projekcie pt: „Młodzi głosują do Parlamentu Europejskiego” w ramach konkursu profrekwencyjnych rymowanek:

„Bądź kimś ważnym, miej swe zdanie, a więc pędź na głosowanie ’’

„Za późno jest żałować, gdy nie poszło się głosować”

z hasłem finałowym:

„Twój głos jest ważny i znaczy wiele, weź udział w wyborach w najbliższą niedzielę”

Nasz projekt został umieszczony na stronach podręcznika Wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum 2 Kształcenia Obywatelskiego w Szkole Samorządowej pod redakcją Alicji Pacewicz i Tomasza Merty, Warszawa 2010r. nr dopuszczenia 169/2/1010. Wtedy też walczyliśmy o tytuł „Pępka Europy”, czyli gminy o najwyższej w Polsce frekwencji wyborczej. Udało się frekwencja w stosunku do poprzednich wyborów wzrosła o prawie 10 %.Tym samym szkoła uzyskała certyfikat za udział w projekcie.

W tym roku szkolnym nasze działania profrekwencyjne przed wyborami do Parlamentu Europejskiego umieściliśmy pod hasłem „Żeby zmieniać świat trzeba udział w wyborach brać”. W ramach naszej kampanii przeprowadziliśmy następujące konkursy: literacki, plastyczny i muzyczny. Wykonaliśmy także gazetkę szkolną poświeconą działalności Parlamentu Europejskiego.

         Drugim projektem, w który angażuje się nasze gimnazjum jest Sejm Dzieci i Młodzieży. Kryterium tego projektu jest przygotowanie szkolnej debaty, której formą jest dyskusja -  wciąż trudna dla młodzieży gimnazjalnej ze względu na brak wiedzy politycznej i odwagę podejmowania jej na forum.

         Współpraca z CEO prowadzona jest od 2000r. poprzez platformę internetową. CEO przesyła materiały szkoleniowe i promocyjne celem realizacji zadań dla szkolnego koordynatora.

 

 

2. Urząd Miasta i Gminy Stary Sącz

        

Przedstawiciele władz gminnych zawsze przyjmują zaproszenia na organizowane przez nas debaty, na których to chętnie dzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Podczas debaty „Przestrzeń wokół nas – Co zmienić? Co upiększyć?” swoją osobą zaszczycił nas wiceburmistrz Miasta i Gminy Stary Sącz pan Kazimierz Gizicki, a dodatkowo podczas debaty „Co zmieniło się w naszej szkole i miejscowości w ciągu 10 lat od wejścia do UE?” mogliśmy liczyć na wsparcie dyrekcji Zespołu Obsługi Finansowo-Administracyjnej Szkół odpowiedzialnej za projekty unijne w gminie pani Barbary Porębskiej.

 

3. Zakład Penitencjarny w Nowym Sączu

        

„Nie ma większej kary od państwa wobec obywatela,  jak pozbawić go wolności”.

 

W ramach warsztatów profilaktycznych prowadzonych przez pana Dariusza Janika i pana Marka Zająca uczniowie poznają tematykę przestępczości wśród nieletnich oraz procedury postępowania ze skazanymi, które są dla nich dopełnieniem wiedzy zdobytej na lekcjach Wiedzy o społeczeństwie i stanowią jej odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dzięki uprzejmości komendanta zakładu uczniowie mogą zobaczyć jak wyglądają: sale widzeń, cele przeznaczone dla recydywistów , spacerniak, kaplica więzienna z relikwiami Jana Pawła II oraz poznają jak wygląda życie codzienne osadzonych.

W warsztatach tych corocznie uczestniczą klasy trzecie naszego gimnazjum po uprzednim zarezerwowaniu terminu, gdyż zainteresowanie tymi zajęciami jest bardzo duże i cieszy się wśród uczniów szczególnym uznaniem.

 

4. Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu

 

Pani kierownik kina „Sokół” Diana Kamykowska-Gacek przygotowuje oferty seansów szkolnych dla uczniów i nauczycieli. W ramach tej współpracy uczniowie naszego gimnazjum obejrzeli: „Prymas-trzy lata z tysiąca”  oraz „Katyń”.

5 marca 2014r. w ramach przedpremierowego seansu film „Kamienie na szaniec” obejrzeli nasi nauczyciele: pani mgr Katarzyna Dybowicz - polonistka i pani mgr Elżbieta Kosiba - historyk.